Nauka

Tematyczna witryna internetowa!

Posted by admin On December - 15 - 2018
Żwirki dla kota
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Piasek dla kota
W każdym apartamencie, gdzie jest kociak, powinien być też specjalistyczny żwirek. Koty na ogół wypróżniają się w kuwetach, wtedy opieka nad nimi jest łatwiejsza niż gdy mamy pieska. W kuwecie musi być utrzymywana jakaś substancja, która będzie w stanie pochłaniać to, co oddaje kociak. Niegdyś posiadacze kota wysypywali kuwetki takimi surowcami jak trociny, piasek albo odpadki makulaturowe. Niemniej
są to materiały, które sprawiają, iż mycie oraz opróżnianie są mocno nieprzyjemne, a w dodatku nie niwelują aromatu i nie utwardzają się. Trzeba wiedzieć, że zwierzak nie zawsze będzie chciał wypróżniać się w brudnej kuwetce – zdarza się, iż wybiera sobie inne niezabrudzone miejsce. Z tego względu dobre uzupełnianie kociej toalety to ważna sprawa nie jedynie dla zwierzaka, ale też dla opiekuna, który ma trudnić się czyszczeniem. Dzisiaj stosowanie takich substancji jak trociny albo papiery nie są już popularne, gdyż sklepy dla zwierząt udostępniają dość wygodne wyjście, czyli podłoża zbrylające dla kota.
Właściciele kotów mają na prawdę wybór żwirków do kuwet. Najważniejszą właściwością podłoża dla kotów jest pochłanianie aromatów i utwardzanie się, wtedy łatwo możemy w szybki sposób wyprzątnąć kuwetkę. W sklepach zoologicznych na ogół możemy dostać aż kilka rodzajów żwirku. Zazwyczaj można podzielić je na trzy rodzaje: silikonowe, krzemionkowe oraz żwirki bentonitowe.
Każdy z powyższych podłoży ma odmienne cechy i to od nas zależy, na który się nastawi. Wybierając żwirek dla kota, warto brać pod rozwagę ich walory i minusy.
Żwir silikonowy wyprodukowany jest z substancji o nazwie piaskowiec. Odznacza się szczególnie, że szybko absorbuje mocz i gromadzi go na zawsze. Idealnie pochłania zapachy, dzięki czemu nie wymaga częstego opróżniania kuwetki. Minusem żwirku silikonowego jest fakt, że po pewnym czasie przyjmuje żółtawego koloru, co wygląda raczej nieprzyjemnie – dlatego dobrze jest wykorzystywać go w toaletkach z zamknięciem.
Żwirek drewniany okazuje się wydajny i konsekwentnie niweluje fetor. Inną zaletą drewnianego podkładów dla kota okazuje się także możliwość wyrzucenia go do kanalizacji (ale raczej w małych ilościach). Zazwyczaj tego rodzaju podkład może być dość rozdrobniony i lekki, przypominający wiórki, dlatego, bywa że rozchodzi się po budynku na kocich nóżkach.
bentonit to raczej modny gatunek podłoża, który zbryla się w bryłki, dlatego posprzątanie po zwierzaku jest bardzo szybko. Można bentonitowy żwirek dostać w promocyjnych kwotach. Idealnie niwelują niepożądane zapachy. Nie można jednak spłukiwać go w toalecie, ponieważ może kończyć się to zakorkowaniem. Właściciele często zbierają granulki do woreczka a nastepnie wynoszą go do kosza.
Najlepiej jest zdecydować się na typowy żwirek dla zwierzaka, gdyż niezwykle upraszcza to codzienną opiekę nad kotkiem. Zaplanowanie odpowiedniej toalety kotom to obowiązek hodowcy, na prawdę warto jest uwzględnić propozycje, które oferują dzisiaj producenci żwirków.

źródło: https://www.e-pazur.com/k20,koty-zwirki-dla-kota.html

Comments are closed.